Trending
- Acer has launched the AR Vision GR0 and GI0 smart glasses. The former is equipped with a Micro OLED screen.
- It is reported that the new Honor phone has been designed with a 6.89-inch screen and a large 7-inch straight screen
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- How to Remove the CPU Fan in 2026: A Safe Step-by-Step Tutorial
- Aviator – A Virtual Round for All Risk Preferences!
- FLASH SALE: 16% OFF ALL RAZ TN9000 FLAVORS | LIMITED TIME ONLY
- Bitcoin Is Becoming Immensely Popular In The Market Of Cryptocurrency!
- Vaporock X1 Pod System Kit Review–Stylish, Powerful & Easy to Use
Honor X40 Max
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor X40 Max
View Offer -
Honor X40 Max
View Offer -
Honor X40 Max
View Offer -
Honor X40 Max
View Offer
Honor X40 Max Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | X40 Max |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, August |
| BODY | |
| Dimensions | 174.4 x 84.9 x 8.3 mm |
| Weight | 232 g |
| Colors | Blue, Black, Silver |
| Body Material | Metal |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 7.2 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio |
| PPI | 397 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 38, 41, 77, 78, 79, 80, 84 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat12 600/50 Mbps, 5G 2.3 Gbps DL |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 2 MP (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 8MP, (wide) |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1200 |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A76 & 4×2.0 GHz Cortex-A78) |
| GPU | Mali-G57 MP4 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | – |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









