Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Samsung Galaxy Note 9
-
Processor
Qualcomm Snapdragon 845, Exynos 9810 Octa -
RAM
6GB/8GB -
Storage
64/128/256 GB/512GB -
Display
6.4 inch 1440x2960 pixels screen -
Camera
Dual 12 MP back camera, 8MP front camera -
Operating System
Android 8.1 (Oreo)
Offers
-
Samsung Galaxy Note 9
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Samsung Galaxy Note 9 |
Hardware
| CPU | Qualcomm Snapdragon 845, Exynos 9810 Octa |
| RAM | 6GB/8GB |
| ROM | 64/128/256 GB/512GB |
Display
| Screen type | Touchscreen |
| Screen size | 6.4 inch |
| Screen resolution | 1440x2960 pixels screen |
Camera
| Camera type | Triple Camera |
| Back camera | DUAL 12-megapixel |
| Front camera | 8-megapixel |
Network
| 2G | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| SIM | Nano-SIM |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android 8.0 |
Other Features
| I/O Interface | USB Type C, Speaker, Nano SIM Card slot, etc |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Sensor | Compass/ Magnetometer, Proximity sensor, Accelerometer, Ambient light sensor,Gyroscope, Barometer,Temperature sensor |
| Features | NFC, GPS, USB OTG, Wi-Fi, Fingerprint scanner |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3850 mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









