Trending
- Acer has launched the AR Vision GR0 and GI0 smart glasses. The former is equipped with a Micro OLED screen.
- It is reported that the new Honor phone has been designed with a 6.89-inch screen and a large 7-inch straight screen
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- How to Remove the CPU Fan in 2026: A Safe Step-by-Step Tutorial
- Aviator – A Virtual Round for All Risk Preferences!
- FLASH SALE: 16% OFF ALL RAZ TN9000 FLAVORS | LIMITED TIME ONLY
- Bitcoin Is Becoming Immensely Popular In The Market Of Cryptocurrency!
- Vaporock X1 Pod System Kit Review–Stylish, Powerful & Easy to Use
Oukitel RT8
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oukitel RT8
View Offer
Oukitel RT8 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oukitel |
| Model | RT8 |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2024, November |
| BODY | |
| Dimensions | 249.1 x 167.8 x 19.8 mm (9.81 x 6.61 x 0.78 in) |
| Weight | 1212 g (2.67 lb) |
| Colors | Black, Blue |
| Body Material | – |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Dust&Water | IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) Drop-to-concrete resistance from up to 1m MIL-STD-810H compliant |
| DISPLAY | |
| Size | 10.1 inches |
| Type | IPS LCD, 400 nits |
| Resolutions | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 224 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2″, PDAF 20 MP, f/1.8, (night vision), 1/2.78″, AF, infrared night vision lights 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/2.74″ 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Mediatek MT6853 Dimensity 720 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 32000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 33W wired |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jeck Yes |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









