Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Gionee S10
-
Processor
Octa Core -
RAM
4 GB -
Storage
64 GB -
Display
5.5 inch 1920 x 1080 pixels Screen -
Camera
13 MP + 13 MP Dual Back+16 MP Front -
Operating System
Android OS v7.0
Offers
-
Gionee S10
View Offer -
Gionee S10
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Gionee S10 |
Hardware
| CPU | Helio P25 Octa core 2.5GHz processor, |
| RAM | 6GB |
| ROM | 64GB |
Display
| Screen type | IPS screen |
| Screen size | 5.5 inch |
| Screen resolution | FHD Screen |
Camera
| Camera type | four camera |
| Back camera | 16MP + 8MP |
| Front camera | 20MP+8MP |
Network
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G | HSPA 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G | LTE |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Yes, Dual stand by |
OS
| Operating System | Amigo 4.0 OS based on Android7.0 OS. |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Speaker,TF/Micro SD Card Slot,Type-C |
| Bluetooth Version | V4.2 |
| Sensor | Accelerometer,Ambient Light Sensor,E-Compass,Gyroscope,Hall Sensor,Proximity Sensor |
| Features | Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS,MP3,MP4,People,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3,450mAh battery |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
Dimensions and Weight
| Product size | 155 x 76.8 x 7.4 mm (6.10 x 3.02 x 0.29 in) |
| Product weight | 178 g (6.28 oz) |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









