Trending
- How to Use a Newsletter to Promote Your Website better
- Why is GTA online casino so popular?
- Turning Digital Dreams Into Reality: A Guide to Bitcoin Exchange for Cash
- Is Vaping without Nicotine a Help or a Hazard?
- Next‑Gen Vaping: The Foger Switch Pro 30K Disposable Vape Review
- Geekvape Wenax M2 Leather Edition 2.0 Pod System Kit Review: Sleek Design Meets Effortless Vaping
- Exploring Risk Management through Futures: Delving into Hedging and Speculation
- Best Free VPN for Netflix – iTop VPN
Blackview A10
-
Processor
MTK6580A Quad core -
RAM
2GB -
Storage
16GB -
Display
5.0 inch 1024 x 600 (WSVGA) IPS screen -
Camera
8.0MP back, 5MP front -
Operating System
Android 7.0
Offers
-
Blackview A10 $74.73
View Offer -
Blackview A10
View Offer -
Blackview A10
View Offer -
Blackview A10
View Offer -
Blackview A10
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Blackview A10 |
Hardware
| CPU | MTK6580A Quad core |
| RAM | 2GB |
| ROM | 16GB |
| External Memory | TF card up to 32GB (not included) |
Display
| Screen type | IPS |
| Screen size | 5.0 inch |
| Screen resolution | 1024 x 600 (WSVGA) |
Camera
| Camera type | Dual cameras (one front one back) |
| Back camera | 8.0MP |
| Front camera | 5MP |
Network
| 2G | GSM 1800MHz,GSM 1900MHz,GSM 850MHz,GSM 900MHz |
| 3G | WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B8 900MHz |
OS
| Operating System | Android 7.0 |
Other Features
| I/O Interface | 1 x Micro SIM Card Slot,1 x Nano SIM Card Slot |
| Bluetooth Version | Bluetooth4.0 |
| Sensor | Gravity Sensor |
| Features | Bluetooth |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 2800mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
| Product size | 14.32 x 7.03 x 0.88 cm / 5.64 x 2.77 x 0.35 inches |
| Product weight | 0.1650 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








