Trending
- Acer has launched the AR Vision GR0 and GI0 smart glasses. The former is equipped with a Micro OLED screen.
- It is reported that the new Honor phone has been designed with a 6.89-inch screen and a large 7-inch straight screen
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- How to Remove the CPU Fan in 2026: A Safe Step-by-Step Tutorial
- Aviator – A Virtual Round for All Risk Preferences!
- FLASH SALE: 16% OFF ALL RAZ TN9000 FLAVORS | LIMITED TIME ONLY
- Bitcoin Is Becoming Immensely Popular In The Market Of Cryptocurrency!
- Vaporock X1 Pod System Kit Review–Stylish, Powerful & Easy to Use
Blackview A20
-
Processor
MTK6580 Quad Core 1.3GHz -
RAM
1GB -
Storage
8GB -
Display
5.5 inch 480 x 960 pixels IPS screen -
Camera
2.0MP front camera and 5.0MP + 0.3MP dual rear cameras -
Operating System
Android 8.0
Offers
-
Blackview A20
$56.99
View Offer -
Blackview A20 $59.99
View Offer -
Blackview A20
View Offer -
Blackview A20
View Offer -
Blackview A20
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Blackview A20 |
| Status | In stock |
Hardware
| CPU | MTK6580 Quad Core 1.3GHz |
| RAM | 1GB |
| ROM | 8GB |
Display
| Screen type | Capacitive |
| Screen size | 5.5 inch |
| Screen resolution | 480 x 960 pixels IPS screen |
Camera
| Camera type | triple camera |
| Back camera | 5.0MP + 0.3MP dual rear cameras |
| Front camera | 2.0MP front camera |
Network
| 2G | GSM 1800MHz,GSM 1900MHz,GSM 850MHz,GSM 900MHz |
| 3G | WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B8 900MHz |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 8.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Micro USB Slot,Speaker,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.1 |
| Sensor | Proximity Sensor |
| Features | 3G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,Camera,E-book,FM,GPS,MP4,Proximity Sensing,WiFi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3000mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
| Product size | 14.60 x 7.07 x 0.96 cm / 5.75 x 2.78 x 0.38 inches |
| Product weight | 0.1700 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









