Trending
- Acer has launched the AR Vision GR0 and GI0 smart glasses. The former is equipped with a Micro OLED screen.
- It is reported that the new Honor phone has been designed with a 6.89-inch screen and a large 7-inch straight screen
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- How to Remove the CPU Fan in 2026: A Safe Step-by-Step Tutorial
- Aviator – A Virtual Round for All Risk Preferences!
- FLASH SALE: 16% OFF ALL RAZ TN9000 FLAVORS | LIMITED TIME ONLY
- Bitcoin Is Becoming Immensely Popular In The Market Of Cryptocurrency!
- Vaporock X1 Pod System Kit Review–Stylish, Powerful & Easy to Use
Doogee S70
-
Processor
Helio P23 octa-core processor -
RAM
6GB -
Storage
64GB -
Display
5.5 inches IPS FHD Display -
Camera
16MP+21MP Dual Back, 8MP Front -
Operating System
Android 8.0 Nougat
Offers
-
Doogee S70
$269.99
View Offer -
Doogee S70 Activity link
$269.99
View Offer -
Doogee S70
$269.99
View Offer -
Doogee S70
View Offer -
Doogee S70
View Offer -
Doogee S70
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Doogee S70 |
Hardware
| CPU | Helio P23 octa-core processor |
| RAM | 6GB |
| ROM | 64GB |
| External Memory | TF card up to 128GB extended |
Display
| Screen type | IPS Display |
| Screen size | 5.5 inches |
| Screen resolution | FHD+ |
Camera
| Camera type | Triple camera |
| Back camera | 16MP+21MP Dual Back, |
| Front camera | 8MP |
Network
| 2G | 2G GSM: B2/3/5/8 |
| 3G | 3G WCDMA: B1/2/5/8 |
| 4G | 4G: B1/2/3/4/5/7/8/12/17/19/20 |
| SIM | 2*Micro SIM |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android 8.0 |
Other Features
| I/O Interface | 1 x Micro SIM Card Slot,1 x Nano SIM Card Slot |
| Bluetooth Version | 4.0 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Features | 3G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,MP4,People,WiFi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 5500mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









