Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Doogee T10 Plus
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Doogee T10 Plus
View Offer
Doogee T10 Plus Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | T10 Plus |
| Status | Available |
| Release Date | 2023, September |
| BODY | |
| Dimensions | 246.4 x 161.5 x 7.4 mm (9.70 x 6.36 x 0.29 in) |
| Weight | 505 g (1.11 lb) |
| Colors | Black, Green, Blue |
| Body Material | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 10.5 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 216 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 34, 38, 40, 41 |
| 5G | N/A |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 13MP 2MP |
| Features | LED flash |
| Videos | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 8 MP Yes |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 12 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×1.6 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 8250 m Ah |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | – |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, magnetic connector |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









