Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Doogee T20E
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Doogee T20E
View Offer
Doogee T20E Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | T20E |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2024, December |
| BODY | |
| Dimensions | 245.8 x 155.6 x 7.9 mm (9.68 x 6.13 x 0.31 in) |
| Weight | 478 g (1.05 lb) |
| Colors | Gray, Blue, Green |
| Body Material | No |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 10.4 inches |
| Type | IPS LCD, 320 nits (peak) |
| Resolutions | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio |
| PPI | 224 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 34, 38, 39, 40, 41 2, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 26, 28, 41, 66 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | 16 MP, 1/3″, 1.0µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 8 MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 12 |
| Chipset | Unisoc T616 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 8300 mah |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 18W wired, 50% in 60 min (advertised) |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (4 speakers) 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, accessory connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









