Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Doogee T20mini
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Doogee T20mini
View Offer
Doogee T20mini Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | T20 mini |
| Status | Available |
| Release Date | 2023, August |
| BODY | |
| Dimensions | 202.5 x 125.8 x 7.4 mm (7.97 x 4.95 x 0.29 in) |
| Weight | 330 g (11.64 oz) |
| Colors | Moonlit Purple, Mint Green, Midnight Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 8.4 inches, 204.6 cm2 (~80.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 350 nits |
| Resolutions | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~270 ppi density) |
| PPI | 270 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | N/A |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 13 MP |
| Features | LED flash |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 5 MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×1.6 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5060 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 10W wired |
| wireless charging | – |
| COMMONS | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm Jeck Yes |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









