Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Samsung Galaxy Note 20 Ultra
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Galaxy Note 20 Ultra
View Offer
Samsung Galaxy Note 20 Ultra Specifications
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps |
| BODY | |
| Dimensions | 164.8 x 77.2 x 8.1 mm (6.49 x 3.04 x 0.32 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Colors | Mystic Bronze, Mystic Black, Mystic White |
| Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass Victus), stainless steel frame |
| SIMs | Single SIM (Nano-SIM and/or eSIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Type | Dynamic AMOLED 2X capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1440 x 3088 pixels |
| PPI | 494 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus HDR10+ Always-on display 120Hz@FHD/60Hz@QHD refresh rate |
| PLATFORM | |
| CPU | Octa-core (2×2.73 GHz Mongoose M5 & 2×2.50 GHz Cortex-A76 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) – Global Octa-core (1×3.00 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.8 GHz Kryo 585) – USA |
| Chipset | Exynos 990 (7 nm+) – Global Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+) – USA |
| GPU | Mali-G77 MP11 – Global Adreno 650 – USA |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | microSDXC, (uses shared SIM slot) |
| OS | Android 10, One UI 2.1 |
| CAMERA | |
| Main Triple | 08 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.33″, 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS 12 MP, f/3.0, 103mm (periscope telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 5x optical zoom, 50x hybrid zoom 12 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/2.55″, 1.4µm |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Videos | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, stereo |
| Front | 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2″, 1.22µm, Dual Pixel PDAF Dual video call, Auto-HDR 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Ion 4500 mAh battery |
| Charging | Fast charging 25W USB Power Delivery 3.0 Fast Qi/PMA wireless charging Reverse wireless charging 9W |
| Talk Time | N/A |
| Stand-by | N/A |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung Wireless DeX (desktop experience support) ANT+ Bixby natural language commands and dictation |
| Sound | 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound Tuned by AKG |
| USB | 3.2, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Walan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









