Trending
- Ulefone Armor 33 Pro 5G Review: The Ultimate Rugged Smartphone for Adventure Seekers
- Blackview Oscal KIDO 2 Kids Tablet Review: A Smart Investment for Young Learners
- Blackview OSCAL PILOT 5 Review: A Rugged Smartphone for the Adventurous
- ZLL SG718 RTR 1/24 2.4G 4WD Drift RC Car Review–Compact Racing Action at Your Fingertips
- HAVIT OWS916 OWS Earclips Bluetooth Earphones Review: Immersive Audio for Active Lifestyles
- Nexa Ultra 50K II Disposable Vape vs. Remit Solar 50K Disposable Vape Review-Which One Should You Pick?
- NimmBox Mecha 50K Disposable Vape Review– Long‑Lasting Performance and Bold Flavor
- ZLL SG618 MAX Review: The Ultimate High-Speed Off-Road RC Car
Doogee V30
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Doogee V30
$379.99
View Offer
Doogee V30 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | V30 5G |
| Status | Available |
| Release Date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | 171.6 x 85.5 x 18.7 mm |
| Weight | 372 g |
| Colors | black |
| Body Material | Aluminum and polycarbonate |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68 and IP69 MIL-STD-819H |
| DISPLAY | |
| Size | 6.58 inches |
| Type | IPS LCD 120Hz, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels |
| PPI | 270 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 108MP(primary) 20MP 16MP(Ultra wide) |
| Features | Dual LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 32MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 12 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 900 |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | microSD |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10800 m Ah |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 66W Ultra Fast Charging |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (side-screen), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, L1+L5 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, a/b/g/n/ac, Dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








