Trending
- IPLAY NOVA 45K vs JNR Lira Glow: Which 45K Vape Kit Is Better?
- OXVA UNIONE Review: A Smart Pod Built for Everyday Vaping
- Lost Mary MT35000 Turbo Carnival Edition Disposable Vape Review: A Burst of Flavor in Every Puff
- RAZ Vue 70K Disposable Vape Kit Review: High Capacity Meets Smart Vaping
- Remit Popmist 60000 Disposable Vape Review-A Closer Look at the Nicotine‑Free 60K Puff Vape
- A Vaper’s Guide to Getting the Perfect Throat Hit
- Ispire has Established a joint venture with Jin Cheng Pharmaceutical to expand the business scope of nicotine pouches.
- Tips to Bet on Horse Racing
Doogee V40
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Doogee V40
View Offer
Doogee V40 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | Q40 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, August |
| BODY | |
| Dimensions | 171.6 x 85.5 x 18.7 mm |
| Weight | 372 g |
| Colors | black |
| Body Material | Aluminum and polycarbonate |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68 and IP69 MIL-STD-819H |
| DISPLAY | |
| Size | 6.58 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels |
| PPI | 270 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 108MP(primary) 20MP 16MP(Ultra wide) |
| Features | Dual LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 32MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9000 |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | microSD |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10800 m Ah |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 66W Ultra Fast Charging |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (side-screen), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, L1+L5 |
| USB | USB Type-C, USB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, a/b/g/n/ac, Dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









