Trending
- Ulefone Armor 33 Pro 5G Review: The Ultimate Rugged Smartphone for Adventure Seekers
- Blackview Oscal KIDO 2 Kids Tablet Review: A Smart Investment for Young Learners
- Blackview OSCAL PILOT 5 Review: A Rugged Smartphone for the Adventurous
- ZLL SG718 RTR 1/24 2.4G 4WD Drift RC Car Review–Compact Racing Action at Your Fingertips
- HAVIT OWS916 OWS Earclips Bluetooth Earphones Review: Immersive Audio for Active Lifestyles
- Nexa Ultra 50K II Disposable Vape vs. Remit Solar 50K Disposable Vape Review-Which One Should You Pick?
- NimmBox Mecha 50K Disposable Vape Review– Long‑Lasting Performance and Bold Flavor
- ZLL SG618 MAX Review: The Ultimate High-Speed Off-Road RC Car
Doogee X30
-
Processor
MTK6580 1.3GHz Quad Core -
RAM
2GB -
Storage
16GB -
Display
5.5 inch HD Screen -
Camera
8.0MP + 8.0MP rear camera + 5.0MP + 5.0MP front camera -
Operating System
Android 7.0
Offers
-
Doogee X30 $65.99
View Offer -
Doogee X30 $88.99
View Offer -
Doogee X30
View Offer -
Doogee X30
View Offer -
Doogee X30
View Offer -
Doogee X30
View Offer
Check More: Doogee X30 Will Feature Helio X30 and RAM 8GB
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Doogee x30 |
Hardware
| CPU | MTK6580 1.3GHz Quad Core |
| RAM | 2GB |
| ROM | 16GB |
Display
| Screen type | 2.5D Arc Screen,IPS |
| Screen size | 5.5 inch |
| Screen resolution | HD |
Camera
| Camera type | Four camera |
| Back camera | 8.0MP + 8.0MP rear camera |
| Front camera | 5.0MP + 5.0MP front camera |
Network
| 2G | 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | 850/1900/2100MHz |
| SIM | Micro SIM + Nano SIM cards |
| Dual SIM | Dual SIM card, dual standby |
OS
| Operating System | Android OS v7.0 |
Other Features
| I/O Interface | 1 x Micro SIM Card Slot,1 x Nano SIM Card Slot,Micophone,Micro USB Slot,Speaker,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | 4.0 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Features | 3G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,Camera,E-book,GPS,MP3,MP4 |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3360mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
| Product size | 15.45 x 7.69 x 0.98 cm / 6.08 x 3.03 x 0.39 inches |
| Product weight | 0.1900 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








