Trending
- OXVA XLIM Pro 3 vs XLIM Pro: Which Pod is Worth It in 2026?
- Geekvape Kloud Refillable Disposable Vape Review: The Best of Both Worlds in Vaping Innovation
- Suonon Amber 80K Disposable Vape Kit Review: A Premium Vaping Experience with Convenience and Flavor
- Al Fakher Launches New Nicotine Pouches, Covering 4 flavors and 2 Strength Levels
- Dayyan International announced that Ploom AURA has been launched in South Korea and will be officially available for sale on April 14th.
- Xiaomi Smart Camera 4 Max AI Zoom Edition Released: 12x zoom, supports elderly/children/pet monitoring at 799 yuan!
- 10ml e-liquid + 3 rounds of refilling, GEEKVAPE KLOUD is launched on US online Channels
- Why Should Companies Obtain a Forex License?
Doogee X90
-
Processor
MT6580A/WA Quad Core -
RAM
1GB -
Storage
16GB -
Display
6.1nch 600*1280 PIXEL screen -
Camera
5MP+8MP Dual Rear camera, 5MP Front camera -
Operating System
Android™ 8.1 Oreo™ (Go Edition)
Offers
-
Doogee X90
View Offer -
Doogee X90
View Offer -
Doogee X90
View Offer -
Doogee X90
View Offer -
Doogee X90
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Doogee X90 |
Hardware
| CPU | MT6580A/WA Quad Core |
| RAM | 1GB |
| ROM | 16GB |
Display
| Screen type | Waterdrop |
| Screen size | 6.1nch |
| Screen resolution | 600*1280 PIXEL screen |
Camera
| Camera type | triple camera |
| Back camera | 5MP+8MP Dual Rear camera, |
| Front camera | 5MP Front camera |
Network
| 2G | GSM: B2 (1900MHz), B3 (1800MHz), B5 (850MHz), B8 (900MHz) |
| 3G | WCDMA: B1 (2100MHz), B8 (900MHz) |
| SIM | NANO SIM + NANO SIM / TF Card |
| Dual SIM | dual SIM card |
OS
| Operating System | Android™ 8.1 Oreo™ (Go Edition) |
Other Features
| I/O Interface | Headphone, Micro USB cable, dual SIM Card, etc |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Sensor | Gravity Induction, Distance Sensor,Light Sensor |
| Features | face/fingerprint unlocking, WiFi, GPS, FM , Bluetooth, Email, Messaging,Wallpapers, Calendar, Calculator, Clock, Camera, Play Store |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3400mAh |
Dimensions and Weight
| Product size | 153.9*72.8*9.9mm |
| Product weight | 150g |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








