Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Doogee X96 GT
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Doogee X96 GT
View Offer
Doogee X96 GT Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | X96 GT |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | 165 X 76.7 X 9.7 mm |
| Weight | 190 g |
| Colors | Sky Blue, Tropical Green, Brick Red, Midnight Black |
| Body Material | Titanium Alloy and Polycarbonate |
| SIMs | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.52 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 720 x 1600 pixels |
| PPI | 264 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 13MP + 2MP + 2MP + 2MP |
| Features | LED flash, HDR |
| Videos | 720p@30fps |
| Front | 8 MP |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 12 |
| Chipset | Mediatek SC9863A |
| CPU | Quad-Core 1.3 Ghz 4×1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | IMG8322 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB / 128GB |
| Card Slot | microSD |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5400 mah |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | 10W |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (Rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BEIDOU |
| USB | Micro USB 2.0, USB OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









