Trending
- Acer has launched the AR Vision GR0 and GI0 smart glasses. The former is equipped with a Micro OLED screen.
- It is reported that the new Honor phone has been designed with a 6.89-inch screen and a large 7-inch straight screen
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- How to Remove the CPU Fan in 2026: A Safe Step-by-Step Tutorial
- Aviator – A Virtual Round for All Risk Preferences!
- FLASH SALE: 16% OFF ALL RAZ TN9000 FLAVORS | LIMITED TIME ONLY
- Bitcoin Is Becoming Immensely Popular In The Market Of Cryptocurrency!
- Vaporock X1 Pod System Kit Review–Stylish, Powerful & Easy to Use
Doogee Y8 Plus
-
Processor
MTK6739 1.5GHz Quad Core -
RAM
3GB -
Storage
32GB -
Display
6.21 inch Waterdrop full Screen, -
Camera
13MP+8MP Dual Rear camera, 8MP Front camera -
Operating System
Android 9.0 OS
Offers
-
Doogee Y8 Plus
View Offer -
Doogee Y8 Plus
View Offer -
Doogee Y8 Plus
View Offer -
Doogee Y8 Plus
View Offer -
Doogee Y8 Plus
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Doogee Y8 Plus |
Hardware
| CPU | MTK6739 1.5GHz Quad Core |
| RAM | 3GB |
| ROM | 32GB |
Display
| Screen type | Waterdrop |
| Screen size | 6.21 inch |
| Screen resolution | full Screen, |
Camera
| Camera type | triple camera |
| Back camera | 13MP+8MP Dual Rear camera, |
| Front camera | 8MP Front camera |
Network
| 2G | GSM: B2 (1900MHz), B3 (1800MHz), B5 (850MHz), B8 (900MHz) |
| 3G | WCDMA: B1 (2100MHz), B8 (900MHz) |
| 4G | FDD-LTE: B1 (2100MHz), B3 (1800MHz), B7 (2600MHz), B8 (900MHz), B20 (800MHz) |
| SIM | NANO SIM + NANO SIM / TF Card |
| Dual SIM | dual SIM card |
OS
| Operating System | Android 9.0 OS |
Other Features
| I/O Interface | Headphone, Micro USB cable, dual SIM Card, etc |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Sensor | Gravity Induction, Distance Sensor,Light Sensor |
| Features | face/fingerprint unlocking, 4G, WiFi, GPS, FM , Bluetooth, Email, Messaging,Wallpapers, Calendar, Calculator, Clock, Camera, Play Store |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4000 mAh |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









