Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
HOMTOM ZOJI Z11
-
Processor
MTK6750T Octa-core 1.5GHZ -
RAM
6GB -
Storage
64GB -
Display
5.99"/720*1440 18:9 Incell -
Camera
Back Camera Sony 16MP+2MP Front Camera 13MP -
Operating System
Android 8.1
Offers
-
HOMTOM ZOJI Z11
View Offer -
HOMTOM ZOJI Z11
View Offer -
HOMTOM ZOJI Z11
View Offer -
HOMTOM ZOJI Z11
View Offer -
HOMTOM ZOJI Z11
View Offer -
HOMTOM ZOJI Z11
View Offer -
HOMTOM ZOJI Z11
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | HOMTOM ZOJI Z11 |
Hardware
| CPU | MTK6750T Octa-core 1.5GHZ |
| RAM | 6GB |
| ROM | 64GB |
| External Memory | TF card up to 128GB (not included) |
Display
| Screen type | IPS |
| Screen size | 5.99 inch |
| Screen resolution | 1440 x 720 Pixel Incell Full screen |
Camera
| Camera type | Triple cameras |
| Back camera | Back Camera Sony 16MP+2MP |
| Front camera | 13.0MP front camera |
Network
| 2G | GSM B5(850) / B8( 900) / B3 (1800) / B2 (1900) |
| 3G | WCDMA B1 (2100) / B8 (900)B2(1900) |
| 4G | FDD-LTE B1 (2100) / B3 (1800) / B7(2600)/B8(900)/ B20(800)+TDD B40 |
| SIM | Nano SIM Card |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android 8.1 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Micro USB Slot,Speaker,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.0 |
| Sensor | Accelerometer,Ambient Light Sensor,Geomagnetic Sensor,Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Features | Fingerprint GPS A-GPS Gyro G-sensor L-sensor P-sensor Acceleration sensor Magnetic sensor OTA OTG |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 5500mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









