Trending
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- How to set a dynamic wallpaper on an iPhone?
- Matrix Switcher Buying Guide: How to Choose the Right AV Routing Solution
- OnePlus Turbo 6X series will Launch, with both LCD and OLED versions Available
- iPhone 18 Pro Max looks like this! All the key information is right here
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
Honor Magic 9 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor Magic 9 Pro Smartphone
View Offer
Honor Magic9 Pro Air Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | Magic9 Pro Air |
| Status | Upcoming |
| Announced | 2027 |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700 (AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE |
| 5G Bands | SA / NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| BODY | |
| Dimensions | 5.9 mm thickness |
| Weight | 149 g (5.25 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| SIM | Nano SIM + eSIM |
| Protection | Water & dust resistant (IP68) |
| DISPLAY | |
| Type | OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+ |
| Size | 6.3 inches, ~96.8 cm² |
| Resolution | 1260 × 2800 pixels (~495 ppi) |
| Brightness | 1800 nits (HBM), 2500 nits (peak) |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 17, MagicOS 11 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9800 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1×4.4 GHz Prime + 3×3.7 GHz Performance + 4×2.9 GHz Efficiency) |
| GPU | Arm G1-Ultra X |
| Card Slot | No |
| Internal Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| CAMERA | |
| Rear Camera | Triple |
| Main | 50 MP, f/1.4, wide, multi-directional PDAF, OIS |
| Secondary | 50 MP ultrawide, AF |
| Tertiary | 50 MP telephoto, OIS, 3× optical zoom |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Rear Video | 8K@30fps, 4K@24/30/60/120fps, HDR, OIS, gyro-EIS, 10-bit |
| Front Camera | 60 MP , f/1.9 (wide), AF |
| Front Video | 4K@30/60fps, HDR, gyro-EIS |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| CONNECTIVITY | |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| SENSORS | |
| Sensors | Ultrasonic under-display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 5800 mAh |
| Charging | 100W wired, 15W reverse wired |
| MISC | |
| Colors | Black, White, Purple, Orange, Silver |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









