Trending
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
- RETEVIS EZTALK 5: It’s Not Just a Radio — It’s a “Safety Co-Pilot in Your Pocket”
- Why Is GMRS the Top Choice for Outdoor Sports?
- Optimizing the Path from Potential Interest to Confirmed Sale: Strategies for Success
- Enhancing Home Efficiency with Dumbwaiter Lifts
Huawei Honor 6C
-
Processor
1.4 GHz Octa core Snapdragon 435 SoC -
RAM
3 GB -
Storage
32GB -
Display
5 inch HD screen -
Camera
5 MP Front+13MP Back -
Operating System
Android OS v6.0
Offers
-
Huawei Honor 6C
View Offer -
Huawei Honor 6C
View Offer -
Huawei Honor 6C
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Huawei Honor 6C |
| Status | Coming soon |
Hardware
| CPU | 1.4 GHz Octa core Snapdragon 435 SoC |
| RAM | 3 GB |
| ROM | 32GB |
Display
| Screen type | Capacitive screen |
| Screen size | 5 inch |
| Screen resolution | HD screen |
Camera
| Camera type | Dual Camera |
| Back camera | 13MP |
| Front camera | 5MP |
Network
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 4G | LTE |
| Dual SIM | Dual stand by |
OS
| Operating System | Android OS v6.0 |
Other Features
| I/O Interface | Micro USB 2.0 |
| Bluetooth Version | YES |
| Sensor | Accelerometer Proximity Compass Ambient light |
| Features | Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS,Gravity Sensing,MP3,MP4,OTG,People,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3020 mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









