Trending
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- How to set a dynamic wallpaper on an iPhone?
- Matrix Switcher Buying Guide: How to Choose the Right AV Routing Solution
- OnePlus Turbo 6X series will Launch, with both LCD and OLED versions Available
- iPhone 18 Pro Max looks like this! All the key information is right here
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
Huawei P50e
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei P50e
View Offer -
Huawei P50e
View Offer -
Huawei P50e
View Offer
Launch
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches |
| Resolution | 1224 x 2700 pixels |
| Multitouch |
Platform
| OS | HarmonyOS 2.0 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 4G (5 nm) |
| CPU | – |
| GPU | – |
Memory
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128/256 GB |
| RAM | 8 GB |
Camera
| Primary camera | 50 MP 12 MP 13 MP |
| Secondary camera | 13 MP |
| Features | Leica optics, dual-LED flash, panorama, HDR Panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps; gyro-EIS 4K@30fps, 1080p@30/60/240fps |
Sound
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Charging | Fast charging |
More
| Made by | China |
| Color | Black, Gold, White |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









