Trending
- Alldocube iPlay 80 Mini Ultra Review: A High-Performance Gaming Tablet in a Compact Form
- MESWAO B3 Tablet PC Review: Power, Portability, and Productivity in One Device
- GGIRC 823 UFO RC Quadcopter Review: A Fun and Creative Drone for All Ages
- GGIRC G8 WiFi FPV RC Drone Review: A Cutting-Edge Drone Experience for Hobbyists and Enthusiasts
- Lenovo ThinkPad T14s Gen 2 Flip Laptop Released: Highest-performance Core Ultra 7 366H Processor, 64GB RAM
- Honor 600 Series phones have Officially Announced their Debut Featuring a 7x ultra-long Zoom Function
- The Case for Apple’s iPhone 18 Pro series has been Revealed, and the Camera Module is Expected to be Further Enlarged.
- OPPO Pad 6 officially Announced for Release on May 25th: 3K soft light screen+Dimensity 9500s
M-HORSE Pure 1
-
Processor
MTK6737 Quad Core 1.3GHz -
RAM
3GB RAM -
Storage
32GB -
Display
5.7 inch HD+ Display -
Camera
8.0MP + 2.0MP Back camera, 5.0MP Front camera -
Operating System
Android 7.0
Offers
-
M-HORSE Pure 1 $122.24
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | M-HORSE Pure 1 |
Hardware
| CPU | MTK6737 Quad Core 1.3GHz |
| RAM | 3GB RAM |
| ROM | 32GB |
Display
| Screen type | IPS |
| Screen size | 5.7 inch |
| Screen resolution | 1440 x 720 |
Camera
| Camera type | Triple cameras |
| Back camera | 8.0MP + 2.0MP |
| Front camera | 5.0MP |
Network
| 2G | GSM 1800MHz,GSM 1900MHz,GSM 900MHz |
| 3G | WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B8 900MHz |
| 4G | FDD B1 2100MHz,FDD B20 800MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B7 2600MHz,FDD B8 900MHz |
| SIM | Micro SIM Card,Standard SIM Card |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 |
Other Features
| I/O Interface | 1 x Micro SIM Card Slot,1 x Standard SIM Card Slot,3.5mm Audio Out Port,Micro USB Slot,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.0 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Features | 3G,4G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,Camera,Fingerprint recognition |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4380mAh |
| Battery Type | Non-removable |
Dimensions and Weight
| Product size | 15.30 x 7.30 x 0.90 cm / 6.02 x 2.87 x 0.35 inches |
| Product weight | 0.2040 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









