Trending
- Acer has launched the AR Vision GR0 and GI0 smart glasses. The former is equipped with a Micro OLED screen.
- It is reported that the new Honor phone has been designed with a 6.89-inch screen and a large 7-inch straight screen
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- How to Remove the CPU Fan in 2026: A Safe Step-by-Step Tutorial
- Aviator – A Virtual Round for All Risk Preferences!
- FLASH SALE: 16% OFF ALL RAZ TN9000 FLAVORS | LIMITED TIME ONLY
- Bitcoin Is Becoming Immensely Popular In The Market Of Cryptocurrency!
- Vaporock X1 Pod System Kit Review–Stylish, Powerful & Easy to Use
Oukitel Mix 2
-
Processor
MTK6757V Octa Core 2.39GHz -
RAM
6GB -
Storage
64GB -
Display
6.0 inch 2160 x 1080 pixels screen -
Camera
front 8.0MP ( SW 13.0MP ) + rear 16.0MP + 0.3MP ( SW 21.0MP + 2.0MP) -
Operating System
Android 7.0
Offers
-
Oukitel Mix 2 $269.99
View Offer -
Oukitel Mix 2
View Offer -
Oukitel Mix 2
View Offer -
Oukitel Mix 2
View Offer -
Oukitel Mix 2
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Oukitel Mix 2 |
Hardware
| CPU | MTK6757V Octa Core 2.39GHz |
| RAM | 6GB |
| ROM | 64GB |
| External Memory | TF card up to 512GB |
Display
| Screen type | IPS, LCD FHD+ Display |
| Screen size | 6.0 inch |
| Screen resolution | 1080 x 2160 Pixels |
Camera
| Camera type | three camera |
| Back camera | rear 16.0MP + 0.3MP ( SW 21.0MP + 2.0MP) |
| Front camera | front 8.0MP ( SW 13.0MP ) |
Network
| 2G | 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | B1/B8 |
| 4G | FDD-LTE: B1/B3/B7/B8/B20 |
| SIM | Micro SIM Card,Nano SIM Card |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Speaker,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.0 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,Geomagnetic Sensor,Gravity Sensor,Gyroscope,Proximity Sensor |
| Features | 3G,4G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,Camera,Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,MP3,MP4,WiFi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4,080 mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
| Product size | 15.78 x 7.50 x 0.88 cm / 6.21 x 2.95 x 0.35 inches |
| Product weight | 0.2330 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









