Trending
- How to Partition a Portable Hard Drive: A Step-by-Step Guide
- Official Images of OPPO Find X9 Ultra have been Released: Circular module + Stitched back panel – full of Hasselblad style.
- Xiaomi 18 Ultra continues to feature continuous optical zoom: the industry’s exclusive multi-focal range optical zoom without loss of image quality.
- Huawei Pura 90 Pro Max proudly introduces Kirin 9030 Pro: The strongest chip in Huawei’s history, unveiled on April 20th
- Xiaomi’s first phone with built-in fan for cooling has been officially announced. Redmi K90 Max is scheduled to be released on April 21st.
- OneXPlayer Super V two-in-one tablet-laptop has been Launched overseas, with the initial price at $1899.
- AIR Mini Palm Selfie Drone Review: The Perfect Compact Drone for Stunning Aerial Shots
- PJC D26 RC Quadcopter Review at $21.99: A Comprehensive Review of the Feature-Packed Drone
Oukitel OT5
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Oukitel RT5 Tablet PC
View Offer
Oukitel OT5 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oukitel |
| Model | OT5 |
| Status | Available |
| Release Date | 2023, November |
| BODY | |
| Dimensions | 278.5 x 174 x 7.5 mm (10.96 x 6.85 x 0.30 in) |
| Weight | 560 g (1.23 lb) |
| Colors | Gray, Green, Blue |
| Body Material | – |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Dust&Water | IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 12.0 inches |
| Type | IPS LCD, 300 nits |
| Resolutions | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio |
| PPI | 194 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 16 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1″, AF 2 MP, (macro) |
| Features | LED flash |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/4.0″ 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 11000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 18W wired |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (4 speakers) 3.5mm Jeck Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








