Trending
- Acer has launched the AR Vision GR0 and GI0 smart glasses. The former is equipped with a Micro OLED screen.
- It is reported that the new Honor phone has been designed with a 6.89-inch screen and a large 7-inch straight screen
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- How to Remove the CPU Fan in 2026: A Safe Step-by-Step Tutorial
- Aviator – A Virtual Round for All Risk Preferences!
- FLASH SALE: 16% OFF ALL RAZ TN9000 FLAVORS | LIMITED TIME ONLY
- Bitcoin Is Becoming Immensely Popular In The Market Of Cryptocurrency!
- Vaporock X1 Pod System Kit Review–Stylish, Powerful & Easy to Use
Oukitel WP15s
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oukitel WP15s
View Offer
Oukitel WP15s Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oukitel |
| Model | WP15s |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, November |
| BODY | |
| Dimensions | 178.2 x 86.2 x 23.8 mm |
| Weight | 485 g |
| Colors | Black, orange |
| Body Material | Front glass, premium rubber back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels |
| PPI | 403 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 48MP + 2MP + 0.3MP |
| Features | LED, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8MP |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 700 |
| CPU | Octa-Core 4x 2.1 GHz ARM Cortex-A73 4x 1.95 GHz ARM Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G57 MP3 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSD, up to 256GB |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 15600 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast battery charging 18W |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (Side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1 , A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









