Trending
- Why M8X.COM Is the Best Platform to Buy FC 26 Coins During TOTS?
- Sony Xperia 1 VIII smartphone spotted again: 4 colors, expected to be Released on May 20th
- Samsung Galaxy S26 FE smartphone unveiled: Exynos 2500 chip, expected to launch in September
- Google Pixel 12 Series Smartphones’ Self-developed Chip Tensor G7 has been Revealed
- Honor 600/Pro overseas Released: Equipped with Qualcomm Snapdragon 7 Gen4, Snapdragon 8 Elite
- The Official Announcement for Red Magic 11S Pro Product Launch has been Set for May 18th
- Broadlink RM4 Pro Review: The Ultimate Universal Smart Remote Control
- 4DRC S11 RTR 2.4G RC Boat Review: A Splash of Fun for Kids and Hobbyists
Oukitel WP19 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oukitel WP19 Pro
View Offer
Oukitel WP19 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oukitel |
| Model | WP19 |
| Status | Available |
| Release Date | 2023, December |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Ice Blue, Cyber Yellow, Classic Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min Drop-to-concrete resistance from up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
|
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2460 pixels, 18:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.52″, 0.7µm, PDAF 20 MP, f/1.8, (night vision), 2 infrared night vision lights 16 MP, f/2.2, 130˚ (ultrawide) |
| Features | LED, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 32 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8″, 0.8µm 720p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 22000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 33W wired |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with AA-GPS, GLONASS, BEIDOU, GALILEO |
| USB | USB Type-C, USB 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









