Trending
- Acer has launched the AR Vision GR0 and GI0 smart glasses. The former is equipped with a Micro OLED screen.
- It is reported that the new Honor phone has been designed with a 6.89-inch screen and a large 7-inch straight screen
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- How to Remove the CPU Fan in 2026: A Safe Step-by-Step Tutorial
- Aviator – A Virtual Round for All Risk Preferences!
- FLASH SALE: 16% OFF ALL RAZ TN9000 FLAVORS | LIMITED TIME ONLY
- Bitcoin Is Becoming Immensely Popular In The Market Of Cryptocurrency!
- Vaporock X1 Pod System Kit Review–Stylish, Powerful & Easy to Use
Oukitel WP19
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oukitel WP19
View Offer
| BASIC INFO | |
| Brand | Oukitel |
| Model | WP19 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, June |
| BODY | |
| Dimensions | 178.1 x 84 x 29 mm |
| Weight | 570g |
| Colors | Black |
| Body Material | Front glass, premium rubber& aluminum alloy back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | IPS LCD Capacitive touchscreen |
| Resolutions | 1080 x 2460 pixels; 20.5: 9 Ratio |
| PPI | 397 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Scratch-reistance Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM:B2/B3/B5/B8 |
| 3G | WCDMA:B1/B2/B4/B5/B8 |
| 4G | FDD:B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B13/B17/B18/B19/B20/B25/B26/B28(A+8)/B66 TDD:B38/B40/B41 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64MP + 2MP + 20MP |
| Features | LED, HDR, panorama, IR-Night vision, underwater, macro-lens |
| Videos | 4K full resolution at 30fps |
| Front | 16MP |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | MTK6785 (12nm) |
| CPU | Octa-Core 2xCortex-A76@2.05Ghz 6xCortex-A55@2.0Ghz |
| GPU | IMG GE8300 660Mhz |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | microSD, up to 512GB |
| BATTERY | |
| Type | Lithium-ion polymer |
| Capacity | 21000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast battery charging 27W |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (Side-mounted),G-Sensor, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, Beidou, Galileo |
| USB | Type-C |
| Wi Fi | 2.4G Wifi, 5G Wifi, Wifi Direct, Hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









