Trending
- The Key Features of OPPO Pad Mini, a Small Tablet, have been Announced Released on April 21st.
- The Official Specifications of OPPO Pad 5 Pro, the Flagship Tablet, have been Revealed
- The Decline of the Box Mod, the Ascent of the Vape Pod: A Shift in the Vaping World
- Flum UT Bar Clear Tank 50K Disposable Vape Review: High‑Puff Performance With Smart Design
- Poland pushes for e-cigarette tax reform, including magnetic attachment products in the taxable scope
- British American Tobacco is introducing an upgraded heated cigarette cartridge, neo™ Boost, in South Korea, continuing the StickSeal technology.
- Why do Your Home Need a Robot Cleaner for Better Life
- the best activity tracking apps for collection
Oukitel WP30 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oukitel WP30 Pro
View Offer
Oukitel WP30 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oukitel |
| Model | WP30 Pro |
| Status | Available |
| Release Date | 2023, November |
| BODY | |
| Dimensions | 177.4 x 83.6 x 19 mm (6.98 x 3.29 x 0.75 in) |
| Weight | 413.8 g (14.60 oz) |
| Colors | Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano SIM, eSIM |
| Dust&Water | IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) Drop-to-concrete resistance from up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 430 nits |
| Resolutions | 1080 x 2460 pixels |
| PPI | 396 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 Back display: AMOLED, 1.8 inches, 390 x 450 pixels, 500 nits, 341 ppi |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66, 71 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.33″, PDAF 20 MP, f/2.0, (night vision), 1/2.78″, AF, infrared night vision lights 5 MP, f/2.0, (macro), 1/5″ |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/2.74″ 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8050 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.0 GHz Cortex-A78 & 3×2.6 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 11000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 120W wired, 50% in 15 min, 100% in 50 min (advertised) |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jeck Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








