Trending
- Vaporock X1 Pod System Kit by SMOK Review-A Stylish and Powerful Vape Pod Kit
- WASPE 4‑in‑1 100K Disposable Vape Review-Long‑lasting Flavor & Variety in One Vape
- SMOK Alpha Mix Pod System Kit Review: Versatile, Dual-Pod Vaping with Adjustable Power
- VOOPOO Argus G4 Mini Pod System Kit Review-What You Need to Know
- The “Indestructible Match” on TikTok Is the Latest Viral Trend
- As cheap as low-cost flights: this start-up wants to change the night train market
- Quantum Cryptography: Securing Data in the Age of Quantum Computing
- 5 Best Apps for Sports betting Fans to have a try
Oukitel WP33
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oukitel WP33
View Offer
Oukitel WP33 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oukitel |
| Model | WP32 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2024, July |
| BODY | |
| Dimensions | 166 x 81.1 x 15.1 mm (6.54 x 3.19 x 0.59 in) |
| Weight | 577.5g |
| Colors | Gray, Orange, Green |
| Body Material | – |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Dust&Water | IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) Drop-to-concrete resistance from up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Type | IPS LCD 60Hz |
| Resolutions | 1,080×2,408 pixels, 18:9 ratio |
| PPI | 271 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 28, 19, 25, 26, 28, 66 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 20 MP, (wide) Secondary unspecified camera |
| Features | LED flash |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 5 MP Yes |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6100+ |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 22000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Standard |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jeck Yes |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted); unspecified sensors |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi Fi | Yes |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









