Trending
- OXVA XLIM Pro 3 vs XLIM Pro: Which Pod is Worth It in 2026?
- Geekvape Kloud Refillable Disposable Vape Review: The Best of Both Worlds in Vaping Innovation
- Suonon Amber 80K Disposable Vape Kit Review: A Premium Vaping Experience with Convenience and Flavor
- Al Fakher Launches New Nicotine Pouches, Covering 4 flavors and 2 Strength Levels
- Dayyan International announced that Ploom AURA has been launched in South Korea and will be officially available for sale on April 14th.
- Xiaomi Smart Camera 4 Max AI Zoom Edition Released: 12x zoom, supports elderly/children/pet monitoring at 799 yuan!
- 10ml e-liquid + 3 rounds of refilling, GEEKVAPE KLOUD is launched on US online Channels
- Why Should Companies Obtain a Forex License?
Redmi K70 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi K70 Pro
View Offer -
Redmi K70 Pro
View Offer -
Redmi K70 Pro
View Offer
Redmi K70 Pro 24GB RAM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | K70 Pro 24GB RAM |
| Status | Available |
| Release Date | 2023, November |
| BODY | |
| Dimensions | 160.9 x 75 x 8.2 mm (6.33 x 2.95 x 0.32 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Colors | Black, Silver, Blue/Green, Lamborgini Green, Lamborgini Yellow |
| Body Material | Aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | OLED, 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 4000 nits (peak) |
| Resolutions | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 526 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.6, (wide), 1/1.55″, 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 12 MP, (ultrawide) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, gyro-EIS |
| Front | 16 MP, (wide) HDR 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14, HyperOS |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.3 GHz Cortex-X4 & 5×3.2 GHz Cortex-A720 & 2×2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 24GB |
| Storage | 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 120W wired, PD3.0, QC3+, 100% in 18 min (advertised) |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jeck No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








