Trending
- ANNUAL AWARD: TOP VERSATILE REPLACEABLE POD CARTRIDGE 2026: VOOPOO ARGUS Multi-Ohm Cartridge
- ANNUAL AWARD: TOP COMPACT HIGH-PERFORMANCE POD 2026
- ANNUAL AWARD: VOOPOO ARGUS G4: TOP MULTI-CORE TECH POD VAPE with MULTI-OHM CARTRIDGE 2026
- iPlay Nova 45K Review – High Puff Performance with a Futuristic Twist
- Vaporesso XROS 6 & XROS 6 Mini Review – The Evolution of Portable Vaping
- Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 Notebook Released: Up to 96GB of RAM and 75Wh battery available as options, AMD Gorgon Point platform
- The new iQOO 15T has officially announced its full-spec “performance trinity”: it adopts the LPDDR5X Ultra + UFS 4.1 combination.
- What Should I Do If My Phone is Getting Slower and Laggy?
Ulefone S7
-
Processor
MT6580A Quad core -
RAM
1GB/2GB -
Storage
8GB/16GB -
Display
5.0 inches HD Display (1280 x 720 Pixels) -
Camera
5MP+5MP with Dual-LED and AF Dual Rear Camera | 2 Megapixel Front Camera -
Operating System
Android 7.0
Offers
-
Ulefone S7
View Offer -
Ulefone S7
View Offer -
Ulefone S7
View Offer -
Ulefone S7
View Offer -
Ulefone S7
View Offer -
Ulefone S7
View Offer -
Ulefone S7
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Ulefone S7 |
Hardware
| CPU | MT6580A Quad core |
| RAM | 1GB/2GB |
| ROM | 8GB/16GB |
Display
| Screen type | Capacitive screen |
| Screen size | 5.0 inches HD Display |
| Screen resolution | (1280 x 720 Pixels) |
Camera
| Camera type | Dual camera |
| Back camera | 5MP+5MP with Dual-LED and AF Dual Rear Camera | |
| Front camera | 2 Megapixel Front Camera |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA 900/2100MHz |
| 4G | FDD-LTE B1/B3/B7/B8/B20 |
| SIM | Dual Micro SIM Card |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Micro SIM Card Slot,Micro USB Slot,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.1 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Features | Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS,Gravity Sensing,MP3,MP4,People,Proximity Sensing,WiFi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 2,500 mAh |
| Battery Type | Lithium-ion Polymer Battery |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









