Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Doogee S97
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Doogee S97
View Offer
Doogee S97 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | S97 |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2022, April |
| BODY | |
| Dimensions | 167 X 77.4 X 8.9 mm |
| Weight | 1.89 g |
| Colors | Black, Blue, Green |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.3 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels |
| PPI | 403 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | N/A |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 48 MP, (wide) 8 MP, (ultrawide) 2 MP, (macro) |
| Features | LED, HDR |
| Videos | 1080p@30 |
| Front | 16 MP |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | MediaTek Helio P90 |
| CPU | Quad-Core 1.3 Ghz 4×1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR |
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6650 mah |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 15W |
| WirelessCharging | 10W |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Micro USB 2.0, USB OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, 802.11 n 5GHz, Dual-Band, Wi-Fi HotSpot, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









