Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Doogee S59 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Doogee S59 Pro
View Offer
Doogee S59 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | S59 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2021, August |
| BODY | |
| Dimensions | 161 x 80.2 x 18.3 mm (6.34 x 3.16 x 0.72 in) |
| Weight | 340 g (11.99 oz) |
| Colors | Black, Orange, Green |
| Body Material | Titanium, Rubber, Polycarbonate |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68/IP69K dust/water resistant (up to 30m for 1.5 hours) Drop-to-concrete resistance from up to 1.5 meters MIL-STD-810G compliant |
| DISPLAY | |
| Size | 5.71 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 720 x 1520 pixels, 18:9 ratio |
| PPI | 295 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 16 MP, f/2.0, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 130? (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 130? (macro), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p |
| Front | 16 MP, f/2.0, (wide) 1080p |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 10 |
| Chipset | MediaTek Helio A25 (12 nm) |
| CPU | Octa-core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10050 me |
| Removable | Non-Removable |
| Fast Charging | Fast charging 24W |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









