Trending
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
- VELO Plus Tropical Heat Nicotine Pouches Review
- Play at Online Games with Mobile Casino Apps
Motorola Moto E22i
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Motorola Moto E22i
View Offer -
Motorola Moto E22i
View Offer -
Motorola Moto E22i
View Offer
Motorola Moto E22i Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto E22i |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, March |
| BODY | |
| Dimensions | 164 x 75 x 8.5 mm |
| Weight | 184 g |
| Colors | Slate Gray, Misty Silver |
| Body Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Water repellent design |
| DISPLAY | |
| Size | 6.5 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 270 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.0µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 16 MP HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Mediatek Helio G37 |
| CPU | Octa-core (4×2.3 GHz Cortex-A53 & 4×1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB / 128GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Yes |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charger |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck Yes Loudspeaker Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









