Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Tesla Pi Phone
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Tesla Pi Phone
View Offer
Tesla Pi Phone Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Tesla |
| Model | Pi Phone |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | 163.7 x 73.9 x 8.5 mm (6.44 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight | 218 g (6.95 oz) |
| Colors | Ceramic Black, Ceramic White |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.73 inches |
| Type | LTPO AMOLED |
| Resolutions | 1440 x 3120 pixels |
| PPI | 525 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Protection |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 42, 46, 48, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 28, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, 25mm, 1/1.31″, 1.2µm, multi-directional PDAF, Laser AF, OIS, (wide) 50 MP, f/3.5, 120mm, 1/2.55″, 0.7µm, multi-directional PDAF, OIS, 5x optical zoom, (telephoto) 50 MP, f/2.2, 126?, 1/2.9″, 1.25µm, AF, (ultrawide) |
| Features | Dual-LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
| Front | 32 MP (ultrawide), f/2.2, 21mm, 1/3.1″, 1.22µm Auto-HDR, panorama 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 485 & 3×2.42 GHz Kryo 485 & 4×1.8 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-lon |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 120W |
| Wireless Charging | Fast wireless charging 50W SuperVOOC 2.0 |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









