Trending
- Vivo X300 Ultra Review: Redefines Telephoto Photography!
- Redmi Book Pro 2026 officially announced to be Released this month: Core Ultra X7 358H + 99Wh super-large battery
- Honor MagicPad 3 Pro with a 12.3-inch screen is scheduled to be released on April 23rd
- REDMI Pad 2 SE is released this month: 9.7-inch 2K screen! 70-day super long battery life
- iJoy XP50000 0% Zero Nicotine Disposable Review: A Flavorful Experience Without the Nicotine
- When Tech Hits Hard: How Emerging Consumer Gadgets Are Shaping Personal Injury Cases
- People are purchasing more on mobiles than ever before
- To conduct business effectively, utilize a Genome business account
Doogee S119
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Doogee S119 smartphone
View Offer
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | S119 |
| Status | Available |
| Release Date | Released 2025, January |
| BODY | |
| Dimensions | 178.1 x 84.2 x 15.7 mm (7.01 x 3.31 x 0.62 in) |
| Weight | 368 g (12.98 oz) |
| Colors | Red, Silver |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 392 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66, 71 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 100 MP, f/1.8, (wide), PDAF 20 MP, f/1.8, (night vision), infrared night vision light 5 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080/720p@30fps, |
| Front | 16 MP, f/2.3, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Mediatek MT8788 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A73 & 4×2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 33W wired |
| Wireless Charging | 5W reverse wired |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes |
| Radio | FM Radio |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








