Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Xiaomi Redmi Pad
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Xiaomi Redmi Pad
$250.99
View Offer
| Basic | |
| Model | Redmi Pad |
| CPU | Mediatek Helio G99 |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 |
| Core | Octa Core |
| System | Android 12 |
| Language | Chinese&English |
| RAM | 4GB |
| ROM | 128GB UFS2.2 |
| Screen | 10.6 Inch IPS Capacitive Screen |
| Resolution | 2000*1200 |
| Camera | Front +Rear : 8.0MP(Front:Super wide-angle lens, FOV 105°, supports portrait centering) |
| Battery | 3.8V 8000mAh |
| Weight | 445g |
| Size | 250.38*157.98*7.05mm |
| Function | |
| WIFI | WIFI5,WIFI4,802.11 ac/a/b/g/n 2.4GHz/5GHz |
| bluetooth | 5.3 |
| OTG | Support |
| GPS | Support GPS+Beidou+Galileo+Glonass |
| G-sensor | Support |
| 4G | Support |
| Frequency | GSM:B2/3/5/8 WCDMA:B1/2/5/8 TDS: B34/39 FDD:B1/2/3/4/5/7/8/20/28AB TDD: B38/39/40/411 |
| Audio & Video | |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in(Four-unit speaker & Dolby Atmos) |
| Audio | MP3,FLAC, APE, AAC, OGG, WAV,AMR, AWB
MP4, MKV, AVI, WMV,WEBM MP4, MKV, AVI, WMV,WEBM |
| Picture | JPG/BMP/PNG |
| Video | MPEG4/H.264/HEVC 1080P |
| Connectivity | |
| I/O Port | 1 x USB Type-C double-sided charging interface |
| Package Included | |
| Package Included | 1 x Redmi Pad Tablet PC |
| 1 x Charger(18W) | |
| 1 x USB Type-C data cable | |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









