Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Samsung Galaxy Tab Active 7
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Samsung Galaxy Tab Active 7
View Offer -
Samsung Galaxy Tab Active 7
View Offer
Samsung Galaxy Tab Active 7 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Tab Active 7 |
| Status | Coming soon |
| Released | 2025, December |
| BODY | |
| Dimensions | 213.8 x 126.8 x 9.9 mm |
| Weight | 426 g (Wi-Fi) / 429 g (LTE) (15.03 oz) |
| Colors | Mystic Black, Mystic Silver |
| Material | – |
| SIMs | Nano-SIM Stylus |
| Water/Dust | IP69 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) Drop-to-concrete resistance from up to 1.8 meter MIL-STD-810H compliant |
| DISPLAY | |
| Size | 8.0 inches |
| Type | TFT LCD 120Hz |
| Resolutions | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 283 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 32MP, f/1.9, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 18 MP, f/2.2 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 670 & 4×1.8 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 642L |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 7700 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 33W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass Samsung DeX (desktop experience support) |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, charging/accessories connector pins |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









