Trending
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
- VELO Plus Tropical Heat Nicotine Pouches Review
- Play at Online Games with Mobile Casino Apps
ZTE Nubia Focus 2 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
ZTE Nubia Focus 2 Pro
View Offer -
ZTE Nubia Focus 2 Pro
View Offer
ZTE Nubia Focus 2 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | ZTE |
| Model | Nubia Focus 2 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, February |
| BODY | |
| Dimensions | 165 x 76.1 x 8.4 mm (6.50 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Colors | Black, Gold |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.72 inches |
| Type | IPS LCD, 144Hz |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 392 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 108 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.67″, PDAF, OIS 50 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 32 MP, f/2.0, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Unisoc T810 |
| CPU | Octa-core (1×2.2 GHz Cortex-A76 & 3x Cortex-A76 & 4x Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | USB Type-C 3.0 |
| Wi Fi | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









