Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Google Pixel 8a 256GB ROM
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Google Pixel 8a
View Offer
Google Pixel 8a 256GB ROM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | |
| Model | Pixel 8a 256GB ROM |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, March |
| BODY | |
| Dimensions | 158.6 x 74.8 x 8.9 mm |
| Weight | 207 g |
| Colors | Obsidian, Porcelain, Bay, and Mint |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
| Sim | Nano-SIM and/or eSIM |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.1 inches |
| Type | OLED, 120Hz, HDR10+, 1400 nits (HBM), 2000 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 424 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus Always-on display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 46, 48, 66, 71 – GKWS6, G9BQD |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78, 258, 260, 261 IN /NSA/Sub6/mmWave – GKWS6 |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 12.1 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.31″, 1.2µm, omnidirectional PDAF, Laser AF, OIS 12 MP, f/2.2, 114 (ultrawide), 1.25µm |
| Features | Dual-LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS |
| Front | 10.1 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1.12µm Auto-HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Google Tensor G3 (4nm) |
| CPU | Nona-core (1×3.0 GHz Cortex-X3 & 4×2.45 GHz Cortex-A715 & 4×2.15 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Immortal-G715s MC10 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Li-Po Battery |
| Capacity | 4942 mAh |
| Removable | No |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 27W wired, PD3.0, PPS, 50% in 30 min (advertised) |
| Wireless Charging | Reverse wireless charging |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stero speaker 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS (L1+L5), GLONASS (G1), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









