Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Ulefone Armor X31 Pro 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Ulefone Armor X31 Pro 5G
View Offer
Ulefone Armor X31 Pro 5G Specifications
| BASIC INFO6 | |
| Brand | Ulefone |
| Model | Armor X31 Pro 5G |
| Status | Available |
| Release Date | Announced: 2024, December 21 Released: January 1, 2025 |
| BODY | |
| Dimensions | 173 x 83 x 13.6 mm (6.81 x 3.27 x 0.54 in) |
| Weight | 300 g (10.58 oz) |
| Colors | Few Orange, Classic Black, Lightsome Green |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) Drop-to-concrete resistance from up to 1.2 m MIL-STD-810G compliant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.56 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 800 nits peak |
| Resolutions | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 269 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, (wide), 0.64m, PDAF 25 MP, f/1.8, (night vision), 2 MP |
| Features | LED flash |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 (5G) |
| CPU | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | microSD card |
| Capacity | 6050 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 18W Fast charging |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (Side-Mounted) Accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









