Trending
- MS-B16 RGB Gaming Headset Review at $31.99: Affordable Wireless Gaming Audio with RGB Style
- Geek Bar Pulse X2 50K VS NEXA ULTRA II Quick Comparison
- Vaporesso XROS 6 vs Vaporesso XROS 6 Mini: Which One Fits Your Style?
- HGLRC Rekon Rocket Review – Powerful 8S Analog FPV Racing Drone
- Lost Mary MT35000 Turbo Flavors Flash Sale You Shouldn’t Miss
- Airmez Fox 8in1 160K Disposable Kit Review-The Ultimate Multi-Flavor Vaping Experience
- Exploring the Wide Flavor Collection of Lost Mary MT35000 Turbo
- TOP 3 Best Starter Pod Kit Popular in 2026: Our Collection
Google Pixel 10a
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Google Pixel 10a
View Offer
Google Pixel 10a Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | |
| Model | Pixel 10a |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | Early 2026 |
| BODY | |
| Dimensions | 154.7 x 73.3 x 8.9 mm (6.09 x 2.89 x 0.35 in) |
| Weight | 207 g |
| Colors | White and Black |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM and/or eSIM |
| Water & Dust | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.1 inches |
| Type | OLED, 90Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 421 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus Always-on display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 |
| 5G | SA/NSA/Sub6 – International SA/NSA/Sub6/mmWave – USA |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 48 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, Pixel Shift, Ultra HDR, panorama, Best Take |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, OIS |
| Front | 8 MP, f/2.2, 20mm (ultrawide), 1.12µm HDR, panorama 4K@30fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16 |
| Chipset | Google Tensor G4 |
| CPU | Octa-core (2×2.80 GHz Cortex-X1 & 2×2.25 GHz Cortex-A76 & 4×1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mail-G78 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4410 mAh |
| Removable | Non |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 18W Fast charging |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Circle to Search |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









