Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Doogee S119
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Doogee S119 smartphone
View Offer
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | S119 |
| Status | Available |
| Release Date | Released 2025, January |
| BODY | |
| Dimensions | 178.1 x 84.2 x 15.7 mm (7.01 x 3.31 x 0.62 in) |
| Weight | 368 g (12.98 oz) |
| Colors | Red, Silver |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 392 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66, 71 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 100 MP, f/1.8, (wide), PDAF 20 MP, f/1.8, (night vision), infrared night vision light 5 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080/720p@30fps, |
| Front | 16 MP, f/2.3, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Mediatek MT8788 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A73 & 4×2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 33W wired |
| Wireless Charging | 5W reverse wired |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes |
| Radio | FM Radio |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









