Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Doogee V Max Play
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Doogee V Max Play
$469.99
View Offer
Doogee V Max Play Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | V Max Play |
| Status | Available |
| Release Date | Announced on 2025, March 03 |
| BODY | |
| Dimensions | 10.5 mm thickness |
| Weight | – |
| Colors | Sunshine Gold, Classic Black, and Moonshine Silver |
| Body Material | Corning Gorilla Glass 5 |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| Special Features | Integrated projector, camping lights, Mood Light, AI for image editing and document creation |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | IPS LCD ,120Hz |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels |
| PPI | 407 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | G SM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 108MP, PDAF 20MP |
| Features | Dual LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080@30fps, 720p@30fps |
| Front | 20MP, f/2.0 |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7300 |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G710 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot | microSD |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 22000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 33W wired |
| Wireless Charging | Reverse wired |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Audio Jeck Yes |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C, USB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, a/b/g/n/ac, Dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









