Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Gretel A7
-
Processor
MTK6580 Quad Core 1.3GHz -
RAM
1GB -
Storage
16GB -
Display
4.7 inch, 1280 x 720 Pixel HD Corning Gorilla Glass screen -
Camera
2.0MP front camera + 8.0MP back camera -
Operating System
Android 6.0
Offers
-
Gretel A7 $49.99
View Offer -
Gretel A7 $59.99
View Offer
Main Features:
Gretel A7 3G Smartphone 4.7 inch Corning Gorilla Glass Screen Android 6.0 MTK6580 Quad Core 1.3GHz 1GB RAM 16GB ROM Proximity Sensor
Display: 4.7 inch, 1280 x 720 Pixel HD Corning Gorilla Glass screen
CPU: MTK6580 Quad Core 1.3GHz
System: Android 6.0
RAM + ROM: 1GB RAM + 16GB ROM
Camera: 2.0MP front camera + 8.0MP back camera
Sensor: Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Gravity Sensor
SIM Card: dual SIM dual standby. Nano + Micro SIM
Feature: GPS
Bluetooth: 4.0
Network:
2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 900/2100MHz
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Gretel A7 |
| Status | In stock |
Hardware
| CPU | MTK6580 Quad Core 1.3GHz |
| RAM | 1GB |
| ROM | 16GB |
Display
| Screen type | Corning Gorilla Glass screen |
| Screen size | 4.7 inch |
| Screen resolution | 1280 x 720 Pixel |
Camera
| Camera type | Dual camera |
| Back camera | 8.0MP back camera |
| Front camera | 2.0MP front camera |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA 900/2100MHz |
| SIM | Micro SIM Card,Nano SIM Card |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 6.0 |
Other Features
| I/O Interface | 1 x Micro SIM Card Slot,1 x Nano SIM Card Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Speaker,TF/Micro SD Card Slot,Type-C |
| Bluetooth Version | V4.0 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Features | 3G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,Camera,GPS,MP3,MP4,People,Video Call,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 2000mAh |
Dimensions and Weight
| Product size | 13.96 x 6.69 x 0.94 cm / 5.5 x 2.63 x 0.37 inches |
| Product weight | 0.1270 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









