Trending
- TOP 3 Best Starter Pod Kit Popular in 2026: Our Collection
- Honor 20 Pro tablet has been officially launched! It features a 12.1-inch 3K full-color paper-like screen and an AI study companion
- HONOR 600 Pro Released: The Strongest Digital Flagship from HONOR has arrived, starting at 3899 yuan.
- OPPO Pad Air5 Released: 12.1-inch large screen + 10,000mAh large battery, starting from 1899 yuan
- OPPO Enco Air5s headphones Released: Each ear weighs 3.9g and the price is 269 yuan.
- OPPO Pad 6 Released: 3K soft light screen + Dimensity 9500s Processor
- OPPO Reno16 series released: The most beautiful Reno ever, starting at 2999 yuan.
- Building Stronger Teams: Management Training Topics for Optimal Performance
Google Pixel 10 Pro Fold
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Google Pixel 10 Pro Fold
View Offer
Google Pixel 10 Pro Fold Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | |
| Model | Pixel 10 Pro Fold |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, October |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Obsidian, Porcelain |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus 2) (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM and eSIM |
| Water & Dust | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 8.0 inches, 206.3 cm2 (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Type | Foldable LTPO OLED, 120Hz, HDR10+, 1600 nits (HBM), 2700 nits (peak) |
| Resolutions | 2076 x 2152 pixels, 1:1 ratio |
| PPI | 374 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Cover Display | OLED, 120Hz, HDR, Corning Gorilla Glass Victus 2 6.4 inches, 1080 x 2424 pixels 1800 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 Always-on display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 48 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 10.8 MP, f/3.1, 112mm (telephoto), 1/3.2″, dual pixel PDAF, OIS, 5x optical zoom 10.5 MP, f/2.2, 127˚ (ultrawide), 1/3.4″, PDAF |
| Features | Multi-zone Laser AF, LED flash, Pixel Shift, Ultra-HDR, panorama, Best Take, Zoom Enhance |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@24/30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
| Front | 10 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.94″, PDAF Cover camera: 10 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.94″, PDAF HDR, panorama |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, up to 7 major Android upgrades |
| Chipset | Google Tensor G5 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.1 GHz Cortex-X4 & 3×2.6 GHz Cortex-A720 & 4×1.92 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Mali-G715 MC7 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5015 mAh |
| Removable | Non |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 25W wired
7.5W wireless Bypass charging |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer
Ultra Wideband (UWB) support Satellite SOS service Circle to Search |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









