Trending
- Lost Mary MT35000 vs NEXA PIX: Which 35K Puff Vape Is Better in 2026?
- OXVA XLIM Pro 3 vs XLIM Pro: Which Pod is Worth It in 2026?
- Geekvape Kloud Refillable Disposable Vape Review: The Best of Both Worlds in Vaping Innovation
- Suonon Amber 80K Disposable Vape Kit Review: A Premium Vaping Experience with Convenience and Flavor
- Al Fakher Launches New Nicotine Pouches, Covering 4 flavors and 2 Strength Levels
- Dayyan International announced that Ploom AURA has been launched in South Korea and will be officially available for sale on April 14th.
- Xiaomi Smart Camera 4 Max AI Zoom Edition Released: 12x zoom, supports elderly/children/pet monitoring at 799 yuan!
- 10ml e-liquid + 3 rounds of refilling, GEEKVAPE KLOUD is launched on US online Channels
Huawei Watch GT 6 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei Watch GT 6 Pro
View Offer
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | Watch GT 6 Pro |
| Status | Available |
| Release date | 2025, September 19 |
| BODY | |
| Dimensions | 45.6 x 45.6 x 11.3 mm (1.80 x 1.80 x 0.44 in) |
| Weight | 54.7 g (1.94 oz) |
| Colors | Silver, Brown, Black |
| Body Material | Glass front, titanium alloy frame, ceramic back |
| SIMs | No |
| Water/Dust | 40m swimproof/diving (EN13319) IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 50m/5ATM for 10 min) ECG certified |
| DISPLAY | |
| Size | 1.47 inches |
| Type | AMOLED, 3000 nits (peak) |
| Resolutions | 466 x 466 pixels |
| PPI | 317 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| Speed | No |
| CAMERA | |
| Rear | No |
| Front | No |
| HARDWARE | |
| YOU | HarmonyOS 5.0 |
| Chipset | No |
| CPU | No |
| RAM | No |
| Internal | No |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | – |
| Removable | – |
| Fast Charging | 10W Wireless charging |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass, SpO2, thermometer (body temperature) |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B1a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC |
| USB | No |
| Wi-Fi | No |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








