Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Leagoo M7
-
Processor
MT6580 Quad Core 1.3GHz -
RAM
1GB -
Storage
16GB -
Display
5.5 inch HD IPS LCD multi-touch display -
Camera
8 MP + 5 MP Dual back camera, 5MP front camera -
Operating System
Android OS v7.0
Offers
-
Leagoo M7 $68.99
View Offer -
Leagoo M7
$68.99
View Offer -
Leagoo M7 $68.99
View Offer -
Leagoo M7
View Offer
- 5.5 inch IPS LCD multi-touch display
- 1280 x 720 pixels resolution
- 267 PPI, 16M color
- Corning gorilla glass 4 protection
- 3G Network Support
- 1 GB of RAM
- 1.3 GHz Quad Core processor
- 8 MP + 5 MP rear camera with Dual LED flash
- 5 MP selfie camera with LED flash
- 16 GB Internal Memory
- 256 GB External Memory via micro SD
- Bluetooth
- GPS/ A-GPS support
- Wi-fi 802.11 b/g/n
- Android OS v7.0
- Li-Po 3000 mAh Battery
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Leagoo M7 |
Hardware
| CPU | MT6580 Quad Core 1.3GHz |
| RAM | 1GB |
| ROM | 16GB |
| External Memory | TF card up to 64GB (not included) |
Display
| Screen type | IPS |
| Screen size | 5.5 inch |
| Screen resolution | 1280 x 720 (HD 720) |
Camera
| Camera type | Dual cameras (one front one back) |
| Back camera | 8 MP + 5 MP |
| Front camera | 5MP |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA 900/2100MHz |
| SIM | Standard SIM Card |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Standard SIM Card Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Micro USB Slot,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.1 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Features | Calculator,Calendar,Camera,GPS,MP3,MP4,People,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3000 mAh |
Dimensions and Weight
| Product size | 15.50 x 7.70 x 0.87 cm / 6.1 x 3.03 x 0.34 inches |
| Product weight | 0.1970 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









