Trending
- Vape Airflow Made Simple: How to Find Your Ideal Pull?
- iJoy XP50000 Disposable Vape Review– Long‑Lasting Performance With Powerful Features
- OXBAR ROVOTA DTL 40K Disposable Vape Review-Long-Lasting Power Meets Deep DTL Flavor
- OXBAR Introduces the New DTL Product ROVOTA
- Fume Korea will launch the IQOS Iluma i One in “electric purple” color and it will be available in mainstream convenience stores starting from May.
- How to Enter BIOS on a Computer (2026 Universal Key Operation Guide)?
- Fastest Electric Bikes in 2026: Speed, Safety & What to Look For
- Lenovo has launched the 11th generation IdeaPad 5i two-in-one notebook, available with Intel Panther Lake and AMD Gorgon Point platforms.
Apple iPhone 16
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Apple iPhone 16
View Offer
SPECIFICATIONS
| Sensors | Face ID sensor Acceleration Rotation Proximity Compass barometer (UWB) SOS |
| Chipset | Apple A18 Bionic |
| Processor (CPU) | Octa core:- 2×3.46 GHz Avalanche 4x Blizzard |
| Process Technology | 3 nm |
| GPU | Apple GPU (7-core graphics) |
| RAM | 8 GB RAM |
| Internal memory | 512GB / 3TB |
| Card slot | NO |
Camera
| Main Camera | – 50 MP, (Wide) dual pixel PDAF, sensor-shift stabilization (IBIS), f/1.5 aperture – 24 Megapixels – 24 MP, 13mm TOF 3D LiDAR scanner (depth sensor) |
| Other features | Dual LED flash, HDR (photo / panorama) |
| Video | – 4K@24/25/30/60fps 1080p@25/30/60/120/240fps 10-bit HDR Dolby Vision HDR (up to 60fps) ProRes Cinematic mode (4K@30fps) stereo sound rec |
| Front Camera | Dual: – 24 Megapixels 23 mm (Wide) Aperture f/1.9 1/3.6″ PDAF + SL 3D Sensor – HDR, Cinema Mode (4K @ 30fps) the video:- |
Battery
| Battery capacity | 4420 mAh |
| Battery Type | Lithium Polymer |
| Removability | Not removable |
| Fast charging | |
| Other features | – 100% fast charge in 30 minutes 30W MagSafe wireless charging |
Telecommunications
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| SIM | Nano Sim |
| Second SIM | Same additional memory port can be replaced by a second chip |
| WIFI | Supports Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | Yes, 5.3, A2DP, LE |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| Internet | HTML5 |
| FM radio |
SOUND
| Alert types | MP3 – WAV – Vibration |
| 3.5 mm jack | |
| M. Noise canceling | |
| Speaker |
GENERAL
| Brand | Apple |
| Model | iPhone 16 |
| OS | iOS 18 |
| Announced date | September, 2024 |
| Availability | 2024 |
MOBILE PRICE
| Global Price | 899 USD / 1090 EUR |
| Price in Egypt | 36,999 EGP |
| Price in Saudi Arabia | 3,599 SAR |
| Price in Jordan | 699 JOD |
| Price in Iraq | 1,259,000 IQD |
| Price in UAE | 3,450 AED |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








