Trending
- Vape Airflow Made Simple: How to Find Your Ideal Pull?
- iJoy XP50000 Disposable Vape Review– Long‑Lasting Performance With Powerful Features
- OXBAR ROVOTA DTL 40K Disposable Vape Review-Long-Lasting Power Meets Deep DTL Flavor
- OXBAR Introduces the New DTL Product ROVOTA
- Fume Korea will launch the IQOS Iluma i One in “electric purple” color and it will be available in mainstream convenience stores starting from May.
- How to Enter BIOS on a Computer (2026 Universal Key Operation Guide)?
- Fastest Electric Bikes in 2026: Speed, Safety & What to Look For
- Lenovo has launched the 11th generation IdeaPad 5i two-in-one notebook, available with Intel Panther Lake and AMD Gorgon Point platforms.
Apple Watch Ultra 3
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Apple Watch Ultra 3
View Offer
Apple Watch Ultra 3 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Apple |
| Model | Watch Ultra 3 |
| Status | Available |
| Release date | 2024, September 09 |
| BODY | |
| Dimensions | 49 x 44 x 12 mm (1.93 x 1.73 x 0.47 in) |
| Weight | 61.6 g or 61.8 g (black) (2.15 oz) |
| Colors | Titanium |
| Body Material | Sapphire crystal front, ceramic/sapphire crystal back, titanium frame |
| SIMs | e.g |
| Water/Dust | P6X certified 100m water resistant (WR100) 40m swimproof/diving (EN13319) MIL-STD 810H certified ECG certified (region dependent SW application; HW available on all models) |
| DISPLAY | |
| Size | 1.98 inches |
| Type | Retina LTPO3 OLED, 3000 nits (peak) |
| Resolutions | 514 x 422 pixels |
| PPI | 326 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Sapphire crystal glass Wide-angle OLED |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – International, China, HK HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – USA, LATAM, Canada |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 39, 40, 41, 66 – International, China, HK 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 25, 26, 39, 40, 41, 66 – USA, LATAM, Canada |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | – |
| Front | – |
| HARDWARE | |
| YOU | watchOS 11 |
| Chipset | Apple S10 |
| CPU | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
| RAM | 2GB |
| Internal | 64GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-lon |
| Capacity | – |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Wireless, 0-80% in 45 min |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker with dual speakers (86-decibel) 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, always-on altimeter (-500m to 9000m), compass, SpO2, VO2max, temperature (body), temperature (water) Temperature sensing (0.01˚ accuracy) Depth gauge (±1m accuracy) Ultra Wideband (UWB) support (gen2 chip) Emergency SOS via satellite |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








